Najdete nás: Modřanská 1821/118, 147 00 Praha 4
ukázat na mapě

Křesťanština: Jakub Deml (ukázka filmu a rozhovor s kameramanem a režisérem)

Datum: 13. března 2023

Čas:18:00

JAKUB DEML 20. 8. 1878 Tasov – 18. 2. 1961 Třebíč

Záznam setkání na sborovém YouTube

 

Jakub Deml byl moravský kněz, básník a spisovatel. Ve své době nebylo jeho dílo přijímáno vždy kladně, ale dnes je považováno za předchůdce moderních literárních směrů. Jeho tvorba měla blízko k expresionismu a některými rysy se blíží surrealismu a existencialismu.

Narodil se v rodině rolníka a kupce. Ve dvanácti letech mu zemřela matka. Byl také svědkem úmrtí několika sourozenců. To natrvalo poznamenalo jeho vidění světa.

Jeho kněžská dráha byla velmi krátká. Po několika místech působení na Moravě byl pro neshody s nadřízenými zbaven služby a žil z podpory přátel v soukromí do roku 1912, kdy byl dán do penze s příkazem bydlet v Praze.

Pro jeho život byly příznačné často dramatické rozchody s jeho přáteli zaviněné jeho kontroversní povahou. Mezi málo těch, s nimiž v té době přátelství nepřerušil byl Jan Amos Verner, později evangelický farář, dále jeho bratr Samuel Verner, dosud málo známý českobratrský duchovní básník a publicista.

Díla: Hrad smrti, Šlépěje, Mé svědectví o Otokaru Březinovi, Zapomenuté světlo, které známe i z filmového zpracování.

Vyznání jedné jeho čtenářky:
Deml mi svou vášnivou a básnivou mnohomluvností nadobro uhranul. Byl a pořád mi je příjemným společníkem v čekárnách, tramvajích, vlacích, v parcích i u moře. V mnohém se s ním sice neshodnu, někdy mi leze vyloženě na nervy a musím si od něho na čas odpočinout. Ale vždy se k němu pokorně vracím a nejspíš ho nikdy nepřestanu milovat.

Režisér a kameraman LIBOR SMEJKAL

Filmováním se začal zabývat v šedesátých letech minulého století. Tehdy natočil i hraný film o postiženém chlapci v kolektivu. Pro svůj film Parta získal Jiřího Krytináře, který se učil tenkrát v Polné na hodináře. Byla to vlastně jeho první filmová role. Film zaujal i mezinárodní porotu a byl oceněn stříbrnou medailí ve švýcarském Montreaux.

Další filmografie: Vinař – odvysílaný ČT o vinaři s protézami, Otvírání studánek na Vysočině na motivy hudby B.Martinů, cestopisy z Kanady, Aljašky, Austrálie, Nového Zélandu, Izraele a zemí Evropy, film o sportovním rybářství v ČR a další, které se promítají na přednáškách Vlastivědné genealogické společnosti.

V rámci evangelické církve stojí za zmínku film Paprsky naděje nad Etiopií, který byl natočen během desetidenní cesty v sedmičlenném týmu Diakonie ČCE – Střediska humanitární a rozvojové pomoci. Cílem bylo navštívit podporované projekty naší církví v Etiopii, ale také kolegy z partnerské organizace a pochopitelně i samotné ženy, které tento projekt podporuje.